Rzucanie palenia wymaga podjęcia decyzji o zerwaniu z nałogiem. Warto się do niej przygotować, znajdując powody, dla których palacz chce to zrobić. W sprzedaży dostępne są środki, które pomagają stopniowo uwolnić się od konieczności sięgnięcia po papierosa.

Jak przygotować się do rzucenia palenia?

Do rzucenia palenia należy się dobrze przygotować. Podstawę stanowi decyzja o zerwaniu z nałogiem. Najlepiej zapisać ją na kartce papieru i uzasadnić w taki sposób, aby przekonać samego siebie. Dobrze jest wybrać kilka powodów, w które palacz rzeczywiście może uwierzyć. Jeśli nie są dla niego przekonujące, lepiej aby odłożył decyzję w czasie i podjął ją, gdy rzeczywiście będzie miał motywację wewnętrzną. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie samemu sobie terminu rzucenia palenia. Warto się wtedy otoczyć ludźmi, którzy nie palą. Niektórym potrzebne będzie ograniczenie kontaktów z innymi osobami. Można wtedy wziąć urlop i wyjechać w spokojne miejsce. Ważne, aby zerwaniu z nałogiem nie towarzyszyły żadne stresujące sytuacje. Dobrym pomysłem jest odseparowanie się od osób, miejsc oraz sytuacji, które wywołują nieprzyjemne odczucia. Jeśli odosobnienie jest niepotrzebne, należy poinformować o swojej decyzji jak największą liczbę osób. Sprawi to, że chęć powrotu do palenia będzie słabsza, ponieważ będzie ona stanowiła pewnego rodzaju porażkę. Warto wiedzieć, że w sprzedaży są dostępne różne preparaty ułatwiające zerwanie z nałogiem, np. Desmoxan. Przydatne będzie też picie dużych ilości wody oraz uprawianie aktywności fizycznej. Najlepiej spędzać czas na świeżym powietrzu, ponieważ nikotyna nie smakuje na dworze tak jak w pomieszczeniu – szczególnie w czasie wietrznej pogody. Sen i odpoczynek przy rzucaniu palenia są równie ważne.

Zastąpienie papierosa a objawy odstawienia nikotyny

Bardzo ważny aspekt stanowi zastąpienie papierosa, np. gumą do żucia lub tabletkami wspomagającymi zrywanie z nałogiem. Uzależnienie od nikotyny dobrze jest stopniowo zmniejszać. Dzięki temu organizm powoli odzwyczai się od niej bez nieprzyjemnych objawów, które towarzyszą rzucaniu palenia. Należą do nich m.in. uczucie głodu nikotynowego, często zastępowane wprowadzeniem do diety przekąsek. W konsekwencji byli palacze często tyją. Dzieje się tak, ponieważ praktycznie we wszystkich przypadkach uzależnienie jest związane z nawykiem trzymania czegoś w rękach lub w ustach. Warto zastąpić go np. zdrowymi przekąskami lub piciem wody w chwilach, kiedy pojawia się ochota na sięgnięcie po papierosa. Inne symptomy związane z odstawieniem nikotyny to rozdrażnienie i rozkojarzenie. Nikotyna odpowiada bowiem za pobudzenie receptorów znajdujących się w mózgu, wywołujących uczucie przyjemności.