Aktywizacja osób niepełnosprawnych to jeden z ważniejszych projektów, które realizowane są  na rynku pracy w Unii Europejskiej. Niestety w Polsce ciągle tylko co czwarta osoba z niepełnosprawnością pracuje. Problemem nie są tylko bariery architektoniczne. Często są nimi bariery psychiczne – zarówno w przypadku potencjalnych pracowników, jak i pracodawców.

Bariery psychiczne i architektoniczne

W Unii Europejskiej co druga osoba niepełnosprawna nie jest aktywna zawodowo. To poważny problem, który rządy poszczególnych krajów próbują rozwiązać poprzez specjalne programy. Jest to oczywiście pomoc finansowa na stworzenie stanowisk pracy, ale też wymóg usuwania barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych. Również w Polsce firmy, które decydują się na skorzystanie z dotacji są zobligowane do stworzenia przestrzeni przyjaznej dla osób, które poruszają się na wózkach lub o kulach.

Izabela Foltyn – specjalistka z portalu www.praca-czeladz.pl zwraca uwagę, że w Polsce tylko co czwarty niepełnosprawny podejmuje pracy. Jednym z powodów jest oczywiście brak wind i podjazdów, jednak znacznie bardziej problematyczne jest nastawienie samych pracowników i pracodawców. Wiele osób nie szuka pracy, obawiając się porażki i wytykania w miejscu pracy. Pracodawcy natomiast często uważają, że osoba niepełnosprawna nie będzie tak efektywna jak pozostali pracownicy i jej zatrudnienie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami i problemami.

Potencjał osób niepełnosprawnych

W dzisiejszych czasach osoby niepełnosprawne zdobywają wyższe wykształcenie i kończą specjalistyczne kursy, ponieważ mają świadomość, że przed potencjalnym pracodawcą muszą zaprezentować się znacznie lepiej niż ich pełnosprawni koledzy. Ten potencjał niestety bardzo często się marnuje, ponieważ większość ofert, które przeznaczone są dla takich osób nie bierze pod uwagę ich wykształcenia i doświadczenia. Są to często ogłoszenia do pracy w ochronie lub sprzątaniu. Firma chce w ten sposób jedynie obniżyć koszty zatrudnienia pracownika.

Jak zatrudnić osobą niepełnosprawną

Istnieją organizacje  takie jak PFRON, przez które pracodawca może zatrudnić osobę niepełnosprawną. Instytucje tego typu wraz z lokalnymi samorządami pomagają w usunięciu barier architektonicznych. Trzeba jednak w tym miejscu zauważyć, że wiele schorzeń nie jest widocznych na pierwszych rzut i nie wymagają one dodatkowych inwestycji ze strony pracodawcy.

Osoby niepełnosprawne często pracują znacznie bardziej efektywniej i z większym zaangażowaniem, ponieważ cieszą się, że ich wiedza i kompetencje zostały zauważone. Z tego powodu warto dostosowywać przestrzeń swojego biura do potrzeb takich osób. Warto również zaznaczyć brak barier architektonicznych w ogłoszenie o pracę. Niepełnosprawni będą wtedy mieć pewność, że warto wysłać w to miejsce swoje CV.

Praca zdalna

Innym rozwiązaniem jest oczywiście praca zdalna. W takim wypadku nie jest konieczne dostosowanie środowiska pracy. Jest to opcja często wybierana przez osoby, dla których bariery architektoniczne stanowią zbyt wielką przeszkodę. Powodów do podjęcia takiej pracy może być jednak więcej. Jeśli pochodzimy z niewielkiej miejscowości, to podjęcie pracy w odpowiednim dla nas miejscu może stanowić nie lada wyzwanie. O wiele łatwiej w takim wypadku podjąć pracę za pośrednictwem Internetu.

Zawody, w których najłatwiej znaleźć pracę osobie niepełnosprawnej

Istnieją branże, w których osoby niepełnosprawne znacznie łatwiej znajdują pracę. Na pewno jest tak w przypadku informatyków, którzy cenieni są przede wszystkim za swoje umiejętności, a sprawność fizyczna schodzi w tym wypadku na znacznie dalszy plan. Łatwiej będzie również w przypadku księgowych, telemarketerów czy handlowców. Większość prac biurowych jest otwarta na nowych pracowników z niepełnosprawności. Coraz częściej biura są dopasowane do potrzeb takich pracowników. Warto więc szukać ofert pracy również samodzielnie, ponieważ rynku zmienia się zdecydowanie na korzyść. Dużą kartą przetargową na rozmowie kwalifikacyjnej jest oczywiście dodatkowe dofinansowanie na takiego pracownika.


Materiał partnera zewnętrznego