Zasadniczym czynnikiem, który wpływa na zachowanie zdrowia jest prawidłowy sposób odżywania się. W poszczególnych okresach życia oraz w odmiennych stanach fizjologicznych nasz organizm potrzebuje modelu żywieniowego dopasowanego pod dany stan. Okresem takim u kobiet jest czas laktacji – czyli okres produkcji mleka i karmienia piersią nowonarodzonego dziecka.

Aby kobieta mogła dostarczyć wraz z mlekiem wszystkich niezbędnych substancji jakie potrzebuję jej dziecko, powinna zwrócić szczególna uwagę na składniki pożywania dostarczane w codziennym jadłospisie. Przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka wskazane jest karmienie mlekiem matki, dlatego też w tym okresie szczególnie powinno się wspierać prawidłową laktację poprzez odpowiednio zbilansowany jadłospis. Racjonalne żywienie w tym czasie pozwoli na zachowanie pełni zdrowia i rozwoju dla dziecka oraz dla matki.

Bilans wartości odżywczych i mineralnych dla mamy

Prawidłowy przebieg laktacji pochłania około 625 kcal/dobę, dlatego też wartość energetyczna diety dla kobiet podczas laktacji wzrasta średnio około 500 kcal/dobę. Szacuje się iż, około 90% dodatkowego zapotrzebowania energetycznego z racji przebiegu laktacji powinno pochodzić głównie z pożywienia. Pozostałe zasoby energetyczne powinny być pobierane z tkanki tłuszczowej, jaka została wytworzona w czasie ciąży. Bilans składników odżywczych tj. białka, tłuszczy i węglowodanów nie odbiega od norm przyjętych dla kobiet w tym samym wieku o zbliżonej masie ciała czy wykazujących podobną aktywność fizyczną. Szczególnie ważne jest, aby w codziennym jadłospisie wybierać racjonalnie źródła wymienionych składników odżywczych, tak aby dostarczały one również innych niezbędnych mikroskładników.

Źródła poszczególnych składników odżywczych dla kobiet karmiących:

  • Węglowodany – pieczywo i makarony pełnego przemiału, kasze, ryż pełnoziarnisty, warzywa i owoce
  • Tłuszcze- oleje o wysokiej zawartości wielonasyconych kwasów tłuszczowych (olej lniany, oliwa z oliwek , orzechy, ryby)
  • Białko – produkty mleczne, chude mięso, rośliny strączkowe, jaja

Istotnym elementem diety u kobiet podczas laktacji jest odpowiednia podaż składników mineralnych, które mają istotny wpływ na stan zdrowia matki. Jeśli całodzienny jadłospis nie dostarcza adekwatniej podaży najważniejszych pierwiastków, warto sięgnąć po właściwą suplementacje w celu uzupełnia niedoborów. Do najważniejszych składników mineralnych i witamin o okresie karmienia piersią należą:

  • Wapń- zawartość tego pierwiastka w diecie matki karmiącej powinna wynosić od 1000-1200 mg dziennie. Głównym źródłem wapnia w diecie powinny być produkty mleczne, które dodatkowo dostarczą znaczących ilości białka.
  • Żelazo- dostarczenie tego pierwiastka powinno oscylować przy normie około 20 mg/dobę. Cennymi źródłami żelaza hemowego, które jest najlepiej przyswajalne są produkty pochodzenia zwierzęcego jak np. mięso czerwone. Warto zaznaczyć, iż z uwagi na dodatkową zawartość tłuszczy nasyconych, warto sięgnąć po chude mięsa tj. cielęcina, wołowina czy drób (kurczak, indyk).
  • Witamina D – przyjmowane dzienne zapotrzebowania u kobiet karmiących to od 800-1000 IU/dobę. Podstawowym źródłem witaminy D powinny być tłuste ryby (łosoś, sardynka, halibut), produkty mleczne (masło, mleko, sery).

Dieta eliminacyjna podczas karmienia

Większość kobiet może spożywać produkty, które są uwzględnione w racjonalnym żywieniu dorosłej osoby. Z racji jednak, iż mleko matki dostarcza większości składników odżywczych oraz innych substancji, które przedostają się do mleka z pożywienia, szczególną uwagę należy poświecić produktom, które mogą powodować u dziecka dolegliwości bólowe. Typowymi produktami, które mogą oddziaływać negatywnie są:

  • Ostre przyprawy i zioła: tymianek, oregano, czosnek, ostra papryka, pieprz czarny i biały i inne.
  • Rośliny strączkowe i rośliny o działaniu wzdymającym: czosnek, kapusta, groch, bób, fasola i inne.
  • Produkty o działaniu alergizującym: kakao, orzechy, truskawki, cytrusy, mleko krowie.

Produkty te powinny być spożywane w zależności od odczuć samego dziecka po spożyciu mleka matki. Dlatego też można je stosować w umiarkowanych ilościach, obserwując i rozpoznając tym samym czy wywołują one negatywne skutki dla samego dziecka.

Kobieta w ciąży

Zasadniczym czynnikiem, który wpływa na zachowanie zdrowia jest prawidłowy sposób odżywania się. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Podsumowanie

Nieodpowiednia podaż energii oraz składników mineralnych w okresie karmienia piersią może doprowadzić do niedoborów u kobiety, oraz wpływać na zaburzenie wytwarzania pełnowartościowego mleka dla dziecka. Warto wiec udać się do specjalisty w zakresie żywienia, aby odpowiednio dobrać produkty, które będą wspierały organizm matki podczas okresu laktacji. Nowoczesny program do diety dla dietetyków pozwoli na ustalenie pożądanej wartości składników mineralnych i odżywczych. Specjalistę z zakresu żywienia kobiet w okresie karmienia oraz ciąży można znaleźć dzięki wyszukiwarce dietetyków na portalu Kcalmar.com


Materiał partnera zewnętrznego