Alergie pokarmowe u dzieci i niemowląt występują coraz częściej. Jak sobie z nimi radzić?

Wszelkie alergie uznawane są za chorobę XXI wieku. Grupa osób zmagających się z różnego rodzaju alergiami rośnie, przede wszystkim w krajach wysokorozwiniętych, w tym w Polsce. Wpływ ma na to wiele czynników, wśród których wymienia się m.in. sterylizację codziennego życia, stale zwiększający się reżim higieniczny, częste stosowanie antybiotykoterapii, liczne zmiany diet oraz zmniejszanie się liczebności rodzin.

Mimo że najpowszechniej występującym rodzajem schorzenia jest alergiczny nieżyt nosa, spora część populacji (w szczególności niemowląt i dzieci) zmaga się z alergiami pokarmowymi. W przypadku najmłodszych ryzyko pojawienia się alergii pokarmowej jest wyższe, jeżeli na określone produkty spożywcze uczuleni są rodzice. Wtedy też należy bardzo ostrożnie artykuły te podawać swoim pociechom – głównie dlatego, że mechanizmy odpowiedzialne za obronę ich organizmów nie funkcjonują jeszcze tak sprawnie, jak u dorosłych.

Jak objawiają się alergie pokarmowe?

Alergie to reakcje immunologiczne związane z nadwrażliwością na dany antygen (alergen), który w środowisku zewnętrznym występuje powszechnie. W przypadku alergii pokarmowych kontakt z określonym składnikiem spożywczym może skończyć się dolegliwościami żołądkowymi i jelitowymi (bólami brzucha, kolką, wymiotami, biegunką), wysypką, kaszlem czy katarem.

Alergia pokarmowa najczęściej pojawia się po spożyciu produktów takich, jak owoce (np. truskawki, banany, poziomki czy cytrusy i owoce tropikalne), jaja, mięso wołowe i ryby, miód oraz zboża, która zawierają gluten.

Skaza białkowa – przyczyny, objawy, leczenie

Najczęściej jednak reakcję alergiczną wywołuje krowie mleko i jego przetwory, uczula również kozie mleko (i jego przetwory). Jeżeli alergia występuje w odpowiedzi na spożycie białek mleka krowiego, do czynienia mamy ze skazą białkową. Jej objawy są podobne, jak w przypadku innych alergii pokarmowych – to problemy żołądkowe i jelitowe, schorzenia skóry (atopowe zapalenie skóry) czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu oddechowego.

Jeśli objawy pojawiają się już u niemowląt, wskazaniem jest karmienie mlekiem matki oraz stosowanie przez nią odpowiedniej diety (zakładającej m.in. rezygnację z mleka krowiego). Rozwiązaniem jest też dieta eliminacyjna (szczególnie w przypadku nieco większych dzieci), w której wykluczone są produkty wywołujące reakcje alergiczne.

Leczenie alergii pokarmowych

Polega przede wszystkim na eliminacji szkodliwych składników, czyli stosowaniu wspomnianej diety eliminacyjnej. Ważna jest także profilaktyka: karmienie dziecka piersią przez pierwszych sześć miesięcy i przemyślana dieta matki w tym okresie. Stosować można również probiotyki, które wzmacniają odporność, a dzięki temu ułatwiają kontakt dziecięcego organizmu z uczulającymi składnikami.


Materiał partnera zewnętrznego