Capoeira jest sztuką walki łączącą w sobie elementy akrobatyki, walki, tańca, tradycyjnych obrzędów i muzyki w niezwykle wyrafinowany sposób. Taniec Capoeira wykonywany jest przez dwie osoby. Określa się go mianem gry. Tancerze niejako ze sobą walczą z uśmiechem na twarzy, co oznacza że nie obawiają się zagrożenia. Typowe dla tej dyscypliny jest wzmocnienie gibkości i siły fizycznej. Ponadto osoby, które ćwiczą capoeirę zwiększają swoją koncentrację i pewność siebie, odwagę i kreatywność.

Historia capoeiry

Capoeira powstała niespełna 500 lat temu w Brazylii. Wymyślili ją niewolnicy z Afryki, którzy pochodzili głównie z Angoli. Z racji oderwania od swojego życia zaczęli rozmyślać nad technikami samoobrony. Do jej powstania wykorzystali śpiew, taniec i muzykę tradycyjną. Po pewnym czasie ta sztuka samoobrony przekształciła się w wyraz buntu, a jej praktykowanie groziło umieszczeniem w areszcie. Niemniej jednak znalazł się człowiek, który spróbował sforsować ten zakaz. Mestre Bimba zabiegał u lokalnych władz o uznanie dziedzictwa kulturowego capoeiry jako tańca. Jego kampania zakończyła się powodzeniem. Opracował on styl capoeira regional, a w 1932 roku otworzył pierwszą szkołę tego tańca. Dekadę później została utworzona szkoła, w której uczono stylu capoeira angola. W tamtym czasie capoeirę praktykowali biedni czarnoskórzy Brazylijczycy. Niemniej jednak już parę lat później w USA i w Europie powstały pierwsze szkoły capoeiry. W dzisiejszych czasach ten styl łączący w sobie elementy walki i tańca jest niezwykle popularny i znany na całym świecie. Pomimo tego, że ta sztuka walki zmieniała się na przestrzeni lat, jej dwa główne style – angola i regional – są ciągle praktykowane.

Style capoeiry

Każdy styl capoeiry wykonywany jest wewnątrz okręgu, który składa się z widzów i nazywany jest „roda”. Pośród widzów można znaleźć zarówno tancerzy, jak i osoby które są po prostu zainteresowane sportem. Osoby będące w kręgu muszą klaskać i śpiewać w rytm muzyki capoeiry.

Ruchy tancerzy są zależne od stylu walki. W przypadku capoeira angola bardzo charakterystyczne są powolne ruchy, które wykonuje się blisko podłoża. Obaj tancerze w tym stylu znajdują się niedaleko siebie. Typowe dla tego stylu jest także wykorzystywanie różnych ruchów, które nawiązują do dawnych obrzędów z Afryki. Muzyka jest dużo wolniejsza niż w przypadku capoeiry regional. To wszytko przekłada się na dużo bardziej pozytywną energię w trakcie walki. Z kolei styl regional to bardziej widowiskowa walka. Tancerze wykonują akrobatyczne ruchy, a muzyka jest zdecydowanie bardziej żywiołowa. Walczący wykonują częste obroty, uderzenia i podskoki.

Capoeira to przepiękna dyscyplina, która łączy w sobie zarówno elementy tańca, jak i walki. Jest ona swego rodzaju grą pomiędzy dwoma tancerzami. Aby móc wejść na rodę i zacząć tańczyć należy przestrzegać reguł capoeiry.

Co ważne, bez względu na praktykowany styl capoeiry najważniejsze w tym wszystkim jest pokazywanie i udoskonalanie swoich umiejętności i możliwości.


CKO