Ogród ma tak wiele wymiarów, że każdego może zainspirować do kreatywności. Niezależnie od tego, czy marzą ci się własne grządki z warzywami, czy zaciszny zakątek do relaksu z dobrą książką, czy też – dlaczego nie! – własna siłownia na świeżym powietrzu, ogród pozwoli ci spełnić te marzenia. Poniżej znajdziesz pięć rozwiązań, które pomogą ci urządzić i uporządkować ogródek tej wiosny.

1. Żywopłot

Doskonale zastępuje płotki i parawany, podczas upałów obniża temperaturę, tworzy zaciszną, intymną atmosferę. Żywopłoty można zakładać za pomocą różnych gatunków roślin, zarówno liściastych, jak i iglastych. Szczególnie popularny jest szybko rosnący bluszcz pospolity, a także bukszpan czy ostrokrzew. Popularny jest także buk, który, choć w rzeczywistości jest drzewem, regularnie przycinany tworzy piękny żywopłot, nie ma też wysokich wymagań glebowych i jest łatwy w uprawie. Żywopłot często tworzy się także z cisu, jednej z szybciej rosnących roślin iglastych, albo ciasno zasadzonych tuj.

2. Kompostownik

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, wygospodaruj w ogrodzie miejsce na pryzmę kompostową. Możesz kupić po prostu gotowy kompostownik, ale też zbudować go samodzielnie za pomocą drewnianych desek. Nie tylko będziesz mieć miejsce na odpady ogrodowe, ale już po pół roku zyskasz bogaty w składniki odżywcze kompost, idealny do nawożenia roślin. Prawidłowo rozkładający się kompost nie wydaje przykrych zapachów, pachnie natomiast podobnie do mokrej ściółki w lesie. Do kompostu wrzucajmy ściętą trawę, obierki warzywne, papier czy trociny. Unikajmy mięsa, które rozkładając się, wydaje nieprzyjemny zapach i pamiętajmy o tym, by od czasu do czasu za pomocą wideł przerzucić – i tym samym napowietrzyć – kompost.

3. Ekokratka

Ekokratka to nowoczesne rozwiązanie pozwalające pozbyć się z ogrodu ścieżek odlanych z betonu lub wytyczonych z płyt chodnikowych.

Ekokratka wzmacnia powierzchnię, zapobiegając tworzeniu się kałuż i rozmywaniu się w deszczu ścieżek usypanych na przykład ze żwirku – tłumaczy ekspert ze sklepu geoPRODUCT. – To ekologiczna, w pełni przepuszczalna powierzchnia, którą można pokryć na przykład trawą, korą, ozdobną ściółką, a także zwykłą ziemią.

Ekokratka położona pod trawnikiem wzmacnia go i utwardza nawierzchnię, która staje się bardziej odporna na wiatr i deszcz.

4. Lampiony

Coraz popularniejszą ozdobą tarasów, balkonów i ogrodów są podwieszane lampiony, które możesz kupić lub wykonać samodzielnie z niepotrzebnych słoików lub pustych puszek po konserwach. Dostępne w sklepach z wyposażeniem domu są także niedrogie lampiony z kolorowego papieru, które rzucają na ogród różnokolorowe smugi światła. Lampiony przydają się zwłaszcza podczas ogrodowych przyjęć, ale tworzą też romantyczną, relaksacyjną atmosferę w czasie pogodnych letnich wieczorów.

5. Obrzeża ogrodowe

Obrzeża ogrodowe to nowoczesne, ekologiczne rozwiązanie zastępujące betonowe krawężniki.

Ścieżki czy obszary przeznaczone na poszczególne rośliny można oddzielać właśnie za pomocą obrzeży ogrodowych – mówi ekspert ze sklepu geoPRODUCT. – Są one niemal niewidoczne, chronią teren przed podmywaniem, ułatwiają zachowanie porządku w ogrodzie i sprawiają, że na przykład nawóz pozostanie w pobliżu korzeni rośliny.

Niedostrzegalne po przysypaniu ziemią obrzeża będą zabezpieczać teren przed wymywaniem ściółki czy rozprzestrzenianiem się chwastów. Ułatwiają więc utrzymanie ładu w ogrodzie i oszczędzają sporo pracy.

Być może zwróciłeś uwagę na to, że wszystkie zaproponowane w tym artykule rozwiązania są zarówno ekologiczne, jak i niedrogie. Ogród to miejsce, w którym powinniśmy szczególnie dbać o to, by zachować równowagę i działać w zgodzie z przyrodą. Zwłaszcza, że w przypadku opisanych rozwiązań oznacza to także oszczędności – zarówno pieniędzy, jak i czasu. Wykorzystaj więc te rozwiązania, które pasują do twojego ogrodu i ciesz się nim przez cały sezon!


Materiał partnera zewnętrznego