Strona główna Lifestyle Dom Styl wabi-sabi w łazience jako nowy trend – czym się charakteryzuje?

Styl wabi-sabi w łazience jako nowy trend – czym się charakteryzuje?

448
0
Łazienka w stylu wabi-sabi
Wabi to słowo oznaczające prostotę, natomiast sabi to piękno, podyktowane upływem czasu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nowym trendem w designie w 2018 roku jest wabi-sabi. Ten orientalny styl odświeży każde mieszkanie i dom. Jeśli chcesz wiedzieć, czym się charakteryzuje i jak wprowadzić jego elementy w swoim domu, przeczytaj nasz artykuł.

Na czym polega styl wabi-sabi?

Różne style dominowały w designie ostatnich lat. Wracała moda na pojedyncze meble zaczerpnięte rodem z PRL-u. Sporo mówiło się o hygge, czyli duńskiej sztuce szczęścia, dzięki której dom stawał się naszym największym sprzymierzeńcem. Zanim jeszcze pojawiły się te motywy, niezwykle popularne było feng shui. Teraz, urządzając dom, znów wracamy do orientu i magicznej Japonii. Nowy styl nazwano wabi-sabi.

Wabi to słowo oznaczające prostotę, natomiast sabi to piękno, podyktowane upływem czasu. W filozofii wabi-sabi liczy się nieskomplikowanie, autentyczność i przede wszystkim odejście od ideału. Wnętrza w stylu wabi-sabi charakteryzują się kilkoma cechami, które sprawiają, że dom urządzony według zasad stylu staje się miejscem przytulnym i idealnym w swojej niedoskonałości.

Prostota w łazience

Wracając do tytułu, warto zastanowić się, jak wykorzystać design wabi-sabi w łazience. Przede wszystkim – postawmy na prostotę. Geometryczne kształty, stonowane kolory, niewiele wzorów – to wszystko może dawać wrażenie pewnej surowości. Cenione są też naturalne materiały – drewno, kamień. Można je wykorzystać w łazience, na przykład w meblach. Drewniany, prosty blat komody może być świetną podstawą do umieszczenia umywalki.

Ciekawie prezentują się np. umywalki nablatowe KOŁO. Interesujący jest przede wszystkim ich prosty kształt. Umywalka nablatowa owalna sprawdzi się w małej i większej łazience i sprawi, że zwykła armatura będzie wyglądać nietypowo. Jakie są inne plusy? Umywalki nablatowe uzupełnić można ciekawym kranem, na przykład w kolorze mosiądzu, utrzymanym w stylistyce retro. Prosta forma i biel armatury sprawia, że umywalka stawiana na blat idealnie wpisuje się w stylistykę wabi-sabi.

Autentyczność, a nawet niedoskonałość

Po pierwsze, warto jeszcze raz przypomnieć, że organiczne materiały pozwalają na uzyskanie efektu autentyczności. Im mniej poddane obróbce, tym lepiej. „Krzywo” ciosane drewno, len to elementy, których powinniśmy poszukiwać. Dodatkowo dla zachowania autentyczności istotne jest, aby nie obciążać pomieszczeń zbytnią symetrią. Wnętrze ma być jak najbardziej prawdziwe i pokazywać, że dom naprawdę jest zamieszkany.

Świetnie wpisuje się w styl wabi-sabi ręcznie robiona i dekorowana ceramika. Nie powinniśmy się przejmować żadnymi skazami. Japończycy uczą nas, że to, co z upływem czasu ulega pewnemu zużyciu, starzeje się, także ma swoje piękno, które można wykorzystać w designie. Dlatego też w łazience w stylu wabi-sabi świetnie sprawdzą się dodatki – ceramiczne lub kamienne misy, pojemniki do przechowywania. Ręcznie wykonany może być nawet kubek na szczoteczki. To takie detale decydują o ogólnym wrażeniu.

Stonowana kolorystyka

Jeszcze jedną, istotną kwestią w urządzeniu mieszkania w stylu wabi-sabi jest kolorystyka. Dominują w takim wnętrzu przede wszystkim:

  • kolory ziemi,
  • stonowane barwy,
  • biel,
  • odcienie szarości.
Elegancka łazienka w stylu wabi-sabi
W filozofii wabi-sabi liczy się nieskomplikowanie, autentyczność i przede wszystkim odejście od ideału. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Tymi kolorami świetnie można zagrać w łazience, na przykład decydując się na szare kafle, białą armaturę i dodatki utrzymane w beżach, zgaszonych zieleniach. Taki swoisty powrót do natury ma uspokajać, pozytywnie wpływać na nastrój. Kolorystyka jest również odpowiedzialna za nadanie wnętrzu rustykalnego charakteru. W łazience klimat ma znaczenie, ponieważ to właśnie tam rano spędzamy czas, przygotowując się do całego dnia, a wieczorem – odpoczywamy po pracy, na przykład leżąc w wannie.


Materiał partnera zewnętrznego