Temat wydaje się banalny i prosty nawet dla dzieci. Większość z nas dobrze wie, w którym miejscu powinna znaleźć się łyżka, czy gdzie leżą widelec i nóż. Warto jednak pamiętać, że jest kilka innych zasad, jakich należy przestrzegać nie tylko przy rodzinnym obiedzie, ale również na kolacji w eleganckim miejscu. Jeśli chcesz przygotować taką ucztę u siebie w domu, sprawdź, jak ułożyć sztućce i talerze.

Sztućce tylko w komplecie

Jeśli kolacja ma być naprawdę elegancka, warto postarać się nie tylko o odpowiednie ułożenie poszczególnych elementów, ale również estetykę. Podawaj więc zawsze sztućce z jednego kompletu. W wielu domach znajduje się jeden zestaw na bardziej uroczyste spotkania, a o inne już nie dba się tak bardzo. Problem pojawia się, gdy przychodzą goście i komuś trzeba podać porysowany, stary nóż, a do tego widelec i łyżkę z kolorową rączką.

Staraj się do tego nie dopuścić. Warto przed spotkaniem przejrzeć swoją kolekcję, wyczyścić ją i policzyć wszystkie elementy. W przypadku małej wpadki można pożyczyć od kogoś większy komplet sztućców lub dokupić (w miarę możliwości) brakujące łyżki czy widelce. Istnieją również wypożyczalnie sprzętu gastronomicznego.

Ułożenie sztućców – od czego zacząć?

Kiedy widzimy w eleganckich restauracjach kilka noży, widelców i łyżek różnej wielkości, zazwyczaj nie mamy pojęcia, który element jest do jakiego dania. Okazuje się, że całe ułożenie jest bardzo logiczne i proste do zapamiętania. Zasady mają nam ułatwić, a nie utrudnić dotarcie do końca posiłku z gracją. Pamiętaj też, aby nie zwariować w tym wszystkim i wdrożyć tylko te zasady, które wydają ci się najistotniejsze. Oto kilka z nich w nieco skróconej wersji.

Większość z nas doskonale wie, że z prawej strony znajdują się noże i łyżka do zupy, a po lewej widelce.

Od zewnętrznej strony są zawsze sztućce potrzebne nam na samym początku, a więc do:

  • przystawki,
  • następnie łyżka do zupy,
  • na końcu zaś sztućce do dania głównego.

Chociaż w przypadku podawania ryby należy wyposażyć się w osobne do tego sztućce, większość z nas pomija ten element w domach.

Istnieje spora grupa sztućców podawanych do bardziej wymagających dań, np. do homarów, ostryg, ślimaków itp. Jeżeli więc chcesz ugościć swoich bliskich w wyjątkowy sposób, ale wiesz, że robisz daną potrawę raz na rok lub rzadziej, prawdopodobnie nie warto inwestować w specjalne komplety tylko dla przestrzegania zasad. Możesz też skorzystać ze wspomnianej już wypożyczalni gastronomicznej i tam zapytać o pomoc.

Jeśli chodzi o kolejne elementy zastawy obiadowej, nad talerzem powinny być za to widelczyki lub łyżeczki deserowe. Jeżeli chcesz zaskoczyć swoich gości, podaj im upieczony przez ciebie chleb z domowym masłem. Wtedy osobno podaje się mniejszy talerzyk i nóż do masła po lewej stronie stołu.

Ułożenie talerzy i kieliszków na stole

Sztućce na stole i talerze
Czasem wymieniane są one na bieżąco po każdym posiłku, czasem układa się je w kolejności, w jakiej podawane są dania. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Mniej uroczyste posiłki w gronie rodzinnym mogą wyglądać bardzo różnie pod względem ułożenia talerzy na stole. Czasem wymieniane są one na bieżąco po każdym posiłku, czasem układa się je w kolejności, w jakiej podawane są dania. Ten sposób jest właśnie najbardziej poprawny.

Ściślej rzecz ujmując, najpierw kładzie się duży, płaski talerz, następnie talerz do przystawek, po której podaje się bulionówkę lub głęboki talerzy do zupy. Po zjedzeniu dania głównego czas na deser i kolejny, ostatni już talerz. W tym przypadku warto również mieć komplet talerzy i miseczek, aby całość prezentowała się elegancko. Nie musisz mieć złotej, królewskiej zastawy. Skompletujesz całość w dobrej cenie np. tutaj: ikea.com/pl/pl/catalog/categories/departments/eating/18860/.

Gdzie położyć serwetkę? Najlepiej na talerzu lub po lewej stronie. Po rozłożeniu gość powinien ułożyć ją na kolanach. Jak poradzić sobie z kieliszkami na stole? W wersji rozszerzonej mamy osobny kieliszek na wodę, białe i czerwone wino, szampan, ewentualnie mniejsze kieliszki na mocniejsze alkohole. Jeżeli nie planujesz aż tak wystawnej kolacji, wybierz preferowany alkohol i wodę lub sok. Pamiętaj, że prawdopodobnie zaserwujesz herbatę i kawę, więc goście nie wyjdą od ciebie spragnieni.

Jak rozróżniać podstawowe kieliszki do wina?

  • kieliszki do wina białego – zwykle są szerokie i dość duże w porównaniu do innych,
  • kieliszki do wina czerwonego – dość niskie i węższe od poprzednich,
  • kieliszki do szampana – wysokie i zwężające się ku górze.

Co z zastawą stołową dla dzieci?

Wszystko zależy tak naprawdę od wieku, w jakim są nasi mali goście. Starsze dzieci, które potrafią już samodzielnie korzystać ze zwyczajnych sztućców, mogą powoli oswajać się z kolejnymi zasadami, jakie panują przy stole. Młodsze pociechy zadowolone będą na pewno z drewnianych lub plastikowych, bezpiecznych dla nich widelców i łyżeczek. Sztućce dla dzieci dostępne są w wielu sklepach, zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.


Materiał partnera zewnętrznego